VG debatt - inlägg sedan 11/3 kl 0.00
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Jösses Amalia. MFF har ju sällsynt flyt med straffar. Efter att ha sett reprisen så håller jag med Radiosportens expert.Fast grundproblemet är ju att vi inte har något fungerande spelsystem. Under Thelin var vi ofta långa stunder utan boll, men med koll och blixtsnabba kontringar. Nu?
Anders Täreby, Steninge

Elfsborg gör en bra match i Malmö, men för att vinna hade vi behövt lite mer kvalitet framåt i avgörande lägen. Vi hade behövt göra mål i första halvlek. I slutändan är det Malmös tyngd och bredd som blir avgörande. De kan byta in Ali, Kiese Thelin och Haksabanovic. Elfsborg byter in Aronsson, Abdullai och Richtner. Jag tycker alla våra unga spelare gör det bra men det är stor skillnad i erfarenhet och kvalitet, bara att inse. Silverholt gör en fin första halvlek och är väldigt nära att göra mål dels på skarven vid första stolpen, dels på inspelet från Hedlund som är lite för brant tyvärr (nu dyker det upp en bild i huvudet från 5 nov 2023...). Men Slverholt är på plats där han ska vara. Men med lite flyt hade vi kunnat vinna matchen, jag är stolt över spelarnas insats! Surt att få en billig straff mot sig. Domaren hade kunnat göra det enkelt för sig och blåsa frispark eftersom touchen skedde precis utanför straffområdet. Det är en mjuk straff men med VAR-granskning i Italien eller Spanien är det straff 9 av 10 gånger så länge touchen sker i straffområdet.Besfort visar upp ett självförtroende i sitt spel men där finns också som vanligt numera några farliga bolltapp i fel läge. Han har varit fantastisk för oss och det är otroligt kul att se den utvecklingen han haft, kan han nog må bra av att nu få träna och få kontinuitet. När det snackas i Tuttosvenskan om att Besfort skulle vara bäst i allsvenskan mm så blir det en hajp och gör att han kan få lite hybris. Han behöver lugn och ro och successivt höja sin lägstanivå. Jag tror också han blir bättre när Arber finns på planen igen, han saknades igår.
Surt att vi inte får chansen att spela i Europa i år. Nu får vi ladda om för allsvenskan 2025!
Karl-Henrik Lindblom, Björlanda

Jo, déjà vu från 5 nov. -23 med mer precision från Hedlund hade vi haft ett SM-guld till och 1-0 i första halvlek igår. Wikström är jättebra och Magnusson bra. Silverholt vill jag se mer av, han tror jag mer på än Abdulai och Frick, men oron är hur mittfältet, än en gång tappar i andra halvlek. Både Olsson och Zeneli gillar att spela med små mariginaler och tappar bollar eller går in med bollen i trånga farliga situationer. Zeneli arbetar över stora ytor, men Olsson då..? Som Elfsborg spelade i andra halvlek, ett utspritt lag som inte hänger ihop i pressen så får vi nog räkna med att slutplaceringen förra året kan bli liknande i år. Det ska bli spännande att se hur Blåvitt klarar av Malmö i semifinalen.
Anders Täreby, Steninge

Noterade ett näsplåster på Julius Magnusson, som gjorde en fin insats igår. En bra lagspelare helt klart.
Olle Svalander, Klagstorp

Skönt ändå att se Elfsborg med ett fungerande spel igen. Långa stunder förde de spelet mot Malmö. Sen var det åter en helt ny spelare som 9a vilket såklart måste märkas. Olsson gör sin bästa match hittills. När han, Zeneli och Magnusson hittar sina roller bättre och Silverholt får lite tid kan det bli bra.>> Lennart. Under Thelins första två år sprang Gojani omkring och försökte spela osynlig vänsterback och inverterad mittfältare och Thelin funderade på att ta in sin pensionerade bror i truppen för att någon skulle förstå vad han ville. Jämfört med det tycker jag att Elfsborg under Hiljemark ser extremt välorganiserade ut.
Peter Olsson, Borås

Wikström kan vara det bästa nyförvärvet vi gjort på år och dagar. Helt klockren.
Anders Täreby, Steninge

Besfort med i landslaget!
Erik Svensson, Göteborg

Japp fantastiskt kul med Besfort!
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Besfort är ju elfsborgare från barnsben. Thomas Ahlström likaså, finns det fler i modern tid som gått hela vägen till landslaget?
Karl-Henrik Lindblom, Björlanda

Lennart Nilsson
Karl-Henrik Lindblom, Björlanda

Bröderna Holmén räknas det? De spelade ju i pojklag för Annelund och Leif Gustavsson i i B-s GIF och Leif Målberg i Vegby, Johan Larsson från Kinna har även han fått känna på landslaget, så vad vore elitfotboll utan småklubbars fantastiska verksamhet
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Karl-Henrik>>> Ahlis lär ju börjat i Byttorp, så vi kan väl vara generösa och säga att alla som kommer före nio års ålder räknas.![]()
Ska bli intressant att se om domarna kommer att klara av den nya åttasekundersregeln för målvakter som införs i sommar. Om det kan genomföras blir det ju ett stopp för maskning. Risken är väl att det blir en massa tjafs om det var 8 eller nio sekunder.
Lars Alexandersson, Linköping

Se Fotbollskanalen angående den nya regeln.
Jan Artursson, Borås

Varför ändra regeln? Börja blås för regeln som redan finns så är det snart slut på målvakter som håller bollen för länge. Hur blev det så, att en regel bara slutade att tillämpas?
Jari Kokko, Göteborg

Svårare för en domare att blåsa indirekt frispark som kan vara matchavgörande då målvakt "maskar". Lättare att blåsa hörna. Handlar nog mycket om psykologi utifrån domarens utsatta situation. Så ännu viktigare att öva hörnor med alla våra duktiga nickare!
Bo Andersson, Hässelby

IFE - Degen 4-1. Richtner, Rapp, Rapp, Taylor S.
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Överlag godkänt. Rapp fortsätter göra mål. Richtnèr snabb som satan och bakom första två målen och så nära eget mål. Johan Larsson tycker jag visar att han borde få spela mer,. Perfekt som inhoppare. Han är riktigt vass. Simon Erikkson imponerade på mig, fick mig att utropa exakt som de som såg tjuren Ferdinand: Honom ska vi ha!
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Elfsborgs matchreferat är ju något pinsam. Man har inte ens noterat att Simon Eriksson byttes in i minut 58."Trots många byten fortsatte IF Elfsborg att göra en klart godkänd spelmässig insats. Men även gästerna stack upp stundtals och hade ett par målchanser under mitten av andra halvlek. Vid två tillfällen kom gästerna till bra avslutslägen som båda hamnade strax utanför Lucas Hägg Johanssons vänstra stolpe."
Emelie Hultin, Borås

I nästa vecka kommer Guliganerna skicka ut medlemstidning samt medlemskort till alla befintliga medlemmar. Nytt för i år är att endast de som betalar in senast idag får medlemstidningen. Detta för att tidningen blir inaktuell men främst att portot gör att hela medlemsavgiften äts upp. Blir man medlem senare kan man hämta tidningen i luckan på arenan.
Bli medlem här.
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Medlemstidningen är bara den värd medlemsavgiften, så bli medlem i Guliganerna idag.
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Det är verkligen en utmaning att tippa alla 30 omgångarna, men nu är det gjort! I år blev jag bara nummer två som tippat alla omgångar. Patrik Brandt blev klar igår.![]()
Bo Andersson, Hässelby

Det finns tre stora skillnader mellan fotboll och hockey.3. I hockey blåser domaren av efter ett par sekunder om målvakten tar pucken. I fotboll kan målisen lalla med bollen nästan hur länge som helst. Hoppas den nya regeln sätter stopp för detta.
2. I fotboll är spelarbytet en helig process, där avgående spelare ska avtackas av samtliga på plan, gånghastigheten går ner till krypfart, omkramning, anteckning, dubbkontroll av nye spelaren. I hockey har ingen koll på någonting, spelare hoppar ut och in efter eget huvud, mer ofta än aldrig är man 6-7 utespelare på isen samtidigt utan att domaren blåser. Hej vad det går!
1. I hockey är tidtagningen strikt och helig. Blir det minsta fel kan tiden justeras 0,2 sekunder. I fotboll blir det på en höft. Anfaller något lag blåser man ju inte av. Eller om dom får hörna. Jag tyckte att dom maskade. Det tycker inte jag.
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Bo>>>> Förhoppningsvis kommer domarna att våga blåsa hörna eftersom indirekt frispark var så hårt att domarna inte vågade. När det gäller byten så kan det väl med fördel skötas av fjärdedomaren som ju inte är nerlusad med arbete precis.Tränaren går till fjärdedomaren och säger att jag vill ta ut nummer fyra och sätta in nummer tre. Domaren antecknar och meddelar de tre andra domarna att när 4 går av kommer 3 in. Behövs inget avbrott alls.
Inkast är ju numera ett skämt. Spelare springer över hela planen för att ta ett inkast. Inför samma 8 sekunder som för målvakter. Om laget missar tiden går inkastet till motståndarna.
Om jag fick bestämma så skulle ofoget med simulerade skador stoppas om dessa spelare var tvungna att gå av planen. Visserligen skulle det drabba Elfsborg som ju regelbundet fejkar skada på Isak, men det får vi ta.
Bo Andersson, Hässelby

Lennart - håller med om allt du skriver, med tillägget att visst borde ett allsvenskt lag kunna ha TVÅ som kan kasta långa inkast. En vältränad atlet borde väl inte behöva mer än två veckor för att lära sig tekniken och styrkan för att kasta långt.PS. I dagens hockeymatch som avnjöts på plats i Hägglunds arena justerade domaren klockan med 0.8 sekunder. Jag tycker att 0.7 hade varit mer korrekt.
Anders Täreby, Steninge

Mitt tabelltips:1. IF Elfsborg
2. Malmö FF
3. Djurgårdens IF
4. BK Häcken
5. Hammarby IF
6. AIK
7. IFK Norrköping
8. Mjällby AIF
9. IF Brommapojkarna
10. GAIS
11. IK Sirius
12. Degerfors IF
13. Halmstads BK
14. IFK Värnamo
15. Östers IF
16. IFK Göteborg
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Anders>>> Hoppas ditt tips går in.![]()
MFF har tydligen än en gång tur. Är de verkligen så överlägsna som alla experter spår? Jag menar de fick bara fem poäng i EL trots att de mötte lag som var sämre rankade än våra motståndare. Trots det fick vi dubbelt så många poäng.
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Johan Larsson lägger av efter säsongen. Det skriver Fotbollskanalen.Jag hoppas verkligen att Hiljemark låter honom hoppa in som offensivt vapen med 25-30 minuter kvar. Han är fortfarande giftig. Slöseri att inte utnyttja det.
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Tråkigt att Leo Väisänen väljer Häcken.Detta enligt Expressen. Borde inte vi varit först att fråga om han nu vill lämna USA? Eller ansåg Hiljemark att Granli är bättre?
Peter Olsson, Borås

Svårt att trycka in ännu fler mittbackar i truppen nu, dessutom är jag fortfarande lika imponerad av Wikström och tror han blir det stora utropstecknet i år.. Vilket väl då också innebär att vi skeppar iväg honom till nederländerna elle rnågot och så står vi där utan backar igen.
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Då var det officiellt att Elfsborg värvat ännu en islänning.
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Elfsborg ger följande rapport om skadeläget."Arber Zeneli och Jens Jakob Thomasen är skadade och i dagsläget inte tillgängliga för spel. Spelarna har skador på underkroppen och kommer att genomgå en längre rehabiliteringsperiod."
Nämns inget om Per Frick, ska vi tolka det som att han är igång och tränar?
Lars Alexandersson, Linköping

Ari Sigurpálsson säger i intervjun att "du har fansen bokstavligt talat på planen när du spelar".När släpps dessa biljetter?
![]()
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Lars>>> Tre supportrar fick ju böter när de firade Ndiones mål mot Kalmar och då var de ju precis nedanför läktaren i 50 sekunder. Vågar inte tänka vad straffet blir om supportrar är nästan på plan.![]()
Bertil Lindh, Trollhättan

Imorgon möter vi GAIS på Arenan. Vet någon när och i vilket forum man kan se denna match ?
Roland Dellton, Lerum

Bertil; Elfsborg-GAIS sänds på MAX
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Enligt något som heter Optas power ranking är Elfsborg rankat som 186 bland världens klubblag. Det skriver Fotboll direkt. Endast MFF av svenska lag är före oss på plats 184.![]()
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Är det inte dags att sätta punkt för Östersunds FK? För femtioelfte gången är de i ekonomisk kris, nu fattas sex miljoner. Senaste förslaget är att bilda ännu ett aktiebolag som ska äga spelartruppen. Läs HÄR. Snälla lägg ner skiten.
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Inte lär någon bli skrämd av IFE efter att ha sett första halvtimmen. Första fem-sex minuterna så var det väl okej, men sedan? Gais står och prickskjuter in mål.
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Inte förstår jag hur Elfsborg kan tippas som trea. Stundtals fanns det bra saker i andra, men inte var det mycket. Bara att bryta ihop och utgå från att ett dåligt genrep ger en bra premiär. I så fall blir det synd om sillastryparna.![]()
Erik Nilsson, Linköping

Ja, inte var det lätt att hitta något positivt här. Hiljemark sa innan match att han hoppades få se lite individuella prestationer. Hedlund lyssnade.Men är det så vi ska vinna matcher är det tänkt? Skit i om vi har något direkt anfallsspel, hoppas att nån spelare gör en individuell prestation?
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Matchtröjan får godkänt, men som vanligt är reklamen störande i synnerhet den fula svartvita på sidorna. Gillar att kragen är svart.Snygg hyllning av Ingesson även om bara den som har tröjan kan se texten som är på insidan under kragen, men fin gest.
Peter Olsson, Borås

Det är fint att Elfsborg är klubben för alla. För supportrar stora som små och för sponsorer stora som små. Men jag är så hårt avundsjuk på de klubbar som har bara *en* enda sponsor på tröjan.
Nu visade de ju visserligen upp en tröja helt utan reklamtryck i videon de gjort, så kanske finns den att köpa så slipper jag få runt och se ut som en vandrande reklampelare. Räcker jag gör reklam för Elfsborg tycker jag.
Erik Svensson, Göteborg

Finsk mittfältare på väg in Kom till Trelleborgs FF i december så riktig kovändning
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Har Elfsborg slutat helt med planering? Här värvas det in i det sista utan möjlighet att spela ihop ett lag. Jag kan förstå om man behöver nån enstaka, men så här?Fotboll är till syende och sist ett lagspel och det tar tid att få ihop ett lag. Baserat på vad jag sett så här långt borde jag kanske tippa om alla matcher och tabellen?
Anders Täreby, Steninge

Andreasson säger att man haft en "respektfull diskussion" om Hellemaa med Trelleborg och att man enats om en övergång.Money talks...
![]()
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Jag fattar att en ny tränare vill ha sin typ av spelare, men nu har vi i stort sett samma storlek på truppen som Thelin hade, men den skulle ju minskas ner till 18-20. Nåväl, de senaste värvningarna är ju unga och därmed möjliga att utveckla vidare för försäljning. För glöm aldrig att vi måste sälja spelare får tiotals miljoner varje år för att täcka underskotten.
Bo Andersson, Hässelby

Någon som såg debaclet? Hur gick det för Zenelli?
Jörgen Willborg, Borås

Besfort gjorde absolut inte bort sig, om man kan säga så när man fått pisk av LUXEMBURG!
Bo Andersson, Hässelby

Jörgen - Expressen skriver ” Besfort Zeneli startade på mittfältet och var både involverad och bra i den halvlek han fick spela.” Så det känns ju bra.
Magnus Andersson Neumann, Borås

Håller med! Besfort gjorde en bra debut, man måste ju ha med sig att det var hans första match i gulblått. Dock lite svårt att värdera framtiden i laget för honom då många ordinarie spelare var borta och insatsen för övrigt var snudd på katastrof.
Erik Svensson, Göteborg

Håller också med Zeneli gjorde en bra debut. Jon Dal vill ha spelare som Zeneli spelar en touch och kombinerar. Dock är det många rätt bollkära vänd och vridare i laget igår så inte lätt att se vad detta tar vägen.
Bo Andersson, Hässelby

Jag har skickat in mitt förslag till DNs tävling om första målet i Allsvenskan 2025. Ove Grahn vann två gånger (1962, första minuten och delat 1964 i andra minuten). (Det var tider det, Kurt!) Jens Söderberg vann 1961 (sjätte minuten) (som sagt, det var tider det!).Fyll i svaren enligt följande och mejla till forstamalet@dn.se
Jag tippar ...
... att: Namn
... som spelar i: Klubb
gör första målet efter: xx minuter och xx sekunder
Mitt namn:
E-post:
Telefonnummer:Hela den troligtvis låsta artikeln.
Kurt Nilsson, Skyttorp

Det var tider det Bo !!! John Hedin boxar bollen praktiskt taget ut ut krysset, augusti 1968 ,Råsunda fotbolls stadion ,0-0 mot AIK ,HEDIN i storslag. Jag roade mej en dag och tog tidsmaskinen och kollade på min absoluta favorit fotbolls spelare JOHAN CRAUFF i gamla matcher,vilken fantastisk lirare,holländska landslaget 1974 och sedan Ajax där han spelade i många år,här i sverige har det tjatats om Zlatan hela tiden ,kolla på CRAUFF så förstår ni skillnaden,fullständigt komplett spelare.Så jävla imponerande kille.
Bertil Lindh, Trollhättan

12 timmar kvar innan transferfönstret stänger. Det ryktas om en bytesaffär där Jalal är på väg bort. Vi får se vad som händer under dagen. Nu får tipparna börja vakna i vårt interna tips. Av de 39 som redan tippat finns ingen ny tippare. Tråkigt tycker jag som vill att tipset överlever på sikt. 5 dagar kvar till premiären hemma mot Mjällby. Vi ses om hälsan står oss bi.
Bo Andersson, Hässelby

Jalal mot Ihler från Molde? Lånerokad?
Lars Alexandersson, Linköping

Heter man Ihler borde man vara snabb i alla fall.![]()
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Elfsborg har förvandlats till ett ishockeylag, där byts ju halva truppen eller mer varje säsong. Hävdar att fotboll är ett lagspel, alltså krävs att de känner varandra. Oavsett hur bra de senast tillkomna spelarna är så kan de ju omöjligen fungera ihop.Jalal i byte mot en okänd spelare ska det vara en förstärkning?
Ronnie Karlén, Falköping

Tabellen tippad. Och tror tyvärr Malmö FF får följande 30 24 4 2 80. Tar emot idiotförklaringen i november.
Ronnie Karlén, Falköping

Förlåt.. 76 poäng… inte 80
Jan-Ove Sjöberg, Varberg

>>Ronnie, vi behövde inte vänta till november...![]()
Och jag är rädd att du får rätt, det kan bli en väldigt ospännande allsvenska i år.
Bo Andersson, Hässelby

Såg inte landskampen (den här gången heller), men kul att Besfort fick hoppa in igen.P.S. Besfort gör första allsvenska målet 2025 efter 5:36. Så.
Anders Täreby, Steninge

Att byta Abdullai mot Ihler känns ju helt rätt. Kanske mindre potential men det är ju ingen tvekan om att lägstanivån är högre…Stefan får ta med honom till Jocke barberaren som kan visa att det finns något som heter hårvax.
Olle Svalander, Klagstorp

Har Elfsborg nånsin varit så aktiva i ett vinterfönster? Jag tror jag måste höja förväntningarna på lång sikt men sänka dem på kort. Det kommer ta tid att spela ihop den här truppen. Olsson, högerbacken, Islänningen centralt, i Silverholt, Ihler, Islänningen till vänster ... Spännande, men mycket för unga spelare att lära sig.
Mattias Palm, Fristad

Hmmm, vad ska man tro egentligen? Startelvan skulle kunna se ut enligt följande:Mv - Hägg Johansson
B - Wikström, Aronsson, Granli, Kaib
Mf - Olsson, Magnusson, Hellemaa, Sigurpalsson
F - Silverholt, IhlerInte många man känt igen i den startelvan för ett halvår sedan…
Olle Svalander, Klagstorp

Tack Palm för namnen ... Hade redan glömt Hellemaa...Tror inte din elva startar :)
Men chansen finns ju att ett nyförvärv gör en succédebut på söndag. Det hade varit roligt.
→ Påminnelse: Tippa omgång 1 och tabell senast lördag 29/3 kl 15.00.
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Vad har hänt med planering? Kan ju inte vara en klok satsning att byta in ett halvdussin nya några veckor eller till och med dagar före seriestart.
Mattias Palm, Fristad

Min tanke var just den, känns som sena värvningar. Kommer nog ta ett tag att få ihop allt. (Jag tror inte heller på den startelvan, men tanken var liksom att det är svårt med igenkänningsfaktorn). Jag får inte ihop allt. Skulle inte Hiljemark banta truppen? Jag har inte sett att han fått den frågan någonstans? Missförstå mig rätt nu, men är inte truppen större än den var när han kom?Lyssnade på Olof Lundhs podd och han tror att efter MFF är det helt öppet mellan lagen på platserna 2-8. Där tror jag han har en poäng. Får Elfsborg ihop det kan det mycket väl leda till ett silver, men det kan lika gärna bli en åttonde plats.
Olle Svalander, Klagstorp

Tror inte startelvan kommer påverkas mycket av dessa sena affärer. Det blir
Isak
Wikström, Holmén, Terry, Hult
Besfort, Magnusson, Olsson
Rapp, Hedlund och mellan dem Silverholt eller Frick.De andra nyförvärven är tänkta att konkurrera och ersätta längre fram. Och så har Hiljemark rensat ut mycket av Thelins mindre lyckade spelare (och några av hans extremt lyckade har sålts) . Precis som Thelin gjorde när han kom och gick med lie i truppen.
Karl-Henrik Lindblom, Björlanda

Ja, dagens elitfotboll, i Sverige i alla fall, verkar vara stor ruljans - sälja, låna, värva och jakten på högre placeringar, som ger mer pengar gäller alla lag, tror jag. Mjällby säljer-värvar, Sirius behöver det med och fjolårets mest framgångsrika spelare lämnar sina klubbar. Visst vore det bra ifall man hade lite mer is i magen och gav yngre spelare tid, men Elfsborg satsar säkert på Europaspelsplats och då får vi hoppas och tro att Hiljemark utvärderat sin trupp sedan i somras och kommit fram till vad som behövs redan från början i allsvenskan. AB har rankat 85 nyförvärv , varav jag bara känner igen ett fåtal namn, hur många nya spelare har värvats totalt i vinter tro? Elfsborg 14 namn in och 16 ut, var det bantningen, eller har man passat på att ta några Hiljemark tror på när chansen funnits till rätt pris. Premiären verkar utsåld i Stockholm, Göteborg och Malmö- kan man hoppas på 8-10000 på söndag?
Anders Täreby, Steninge

Jag tror att det råder ett missförstånd här. Hiljemark sa troligen att truppen ska banta, inte att truppen ska bantas… Kanske därför Hellemaa anslutit, han är ju van bastubadare.
Mattias Palm, Fristad

7000 sålda läste jag så visst blir det uppåt femsiffrigt på söndag?Nån som såg simuleringen förresten, som det skrivs om på Fotbollskanalen? En miljon simuleringar av alla matcherna och Malmö är stora favoriter. Det märkliga? Att Häcken enligt dessa simuleringar skulle sluta på en trettonde plats. Det ger jag inte mycket för. Tydligen har simuleringarna gjorts i sju år i rad och vid mer än hälften av tillfällena har de stämt väldigt bra. Förra året t.ex. så sattes både allsvenskan och superettan.
Jörgen Willborg, Borås

Surar lite för att Väisänen hamnade i Häcken ☹️.
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Ser att det sålts 7500 biljetter till premiären. Enligt Fotbollskanalen var det för 19 dagar sedan sålt runt 4200 årskort."Alexander Siniorg, biljettansvarig:
"Förra året hade vi sålt cirka 3 700 vid samma period. Vi har inget tak för årskort och önskar som ett första mål slå förra årets total, vilket vi redan gjort med lite marginal (3 957 stycken totalt 2024).""
Det betyder att cirka 3000 köpt lösbiljett, men som vanligt verkar många vilja stötta Elfsborg extra genom att vänta med att köpa till priserna höjts. Ståplats är 25 kronor dyrare idag än för en vecka sedan och sittplats 30 kronor. Kan det bli 9000 på söndag?
Igår var det många som tippade, hela elva stycken och sju personer har nu tippat alla 30 omgångar.
Karl-Henrik Lindblom, Björlanda

Senaste 10 åren har bara Elfsborg släppt in fler mål, 2017 och 2019, än förra året. En bra offensiv kan vinna matcher men titlar vinns genom att bygga laget stabilt defensivt, vilket bevisades med Europaspelet nyss. Ska man lyckas både defensivt och offensivt behöver nyckelspelare som Hult och Hedlund klara dubbeljobbet, trebackslinjen vara bättre än i allsvenskan förra året, alltså som i Europaspelet. Men dessutom ska både Magnusson och Olsson vara ett bra skydd framför backlinjen. Fortsätter bara Zeneli och Rapp sin utveckling med och att någon av nyförvärven petar in fler mål än Frick eller Abdullai gjort på ett år, då är vi med när höstmörkret lägger sig. Om inte kan det bli….inte sämre än 8 väl..?
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Vi har mött Mjällby 12 gånger hemma i Allsvenskan skriver statistikoraklet Mikael Häggström :" Elfsborg har nio vinster och två oavgjorda matcher och en förlust med målskillnaden 24-7."
Enda förlusten kom 2022 i seriepremiären då, 0-2. Inget bra tecken.
Christofer Wärnlöf, Vedum

Inte vinner Mjällllby mot oss zzz
Lennart Odhström, Las Palmas, Spanien

Jag tror inte alla riktigt fattar hur mycket arbete och tid Stefan Andreasson lägger på IFE. BT har en lång intervju som ger besked."Klubbchefen fortsätter i gulsvart tjänst med arbetsveckor som inte stannar på 80 timmar. Enkel matematik ger en förståelse av att Stefan Andreasson fått offra saker som många tar för givet.
– Som jag sa förut, det här har jag valt själv och är väl redan förstörd och många gånger kan det vara svårt att njuta om man haft framgångar på jobbet och så. Det är svårt att hålla kontakten med gamla polare, det där med att ta ett samtal mitt på dagen och snacka skit med någon en halvtimme går inte. Men så är det för de flesta som jobbar med det här."